Najčastejšie príde za mnou iba žena. Zdôverí sa s túžbou po dieťatku, ktoré neprichádza. O probléme s počatím môžme podľa pani Mojžišovej hovoriť, keď dieťako neprichádza po dvanástich mesiacoch nechráneného pohlavného styku. Ja si však myslím, že terapia je užitočná ešte pred plánovaním tehotenstva, aby sa telo budúcej mamička dostalo do dobrej kondície a predišlo sa zbytočným možným komplikáciám.
Prvá terapia trvá približne 1,5 hodiny a zahŕňa oboznámenie sa so situáciou, zdravotnou anamnézou, možnými problémami, ktoré môžu v počatí brániť. Následuje fyzioterapeutické vyšetrenie, séria mobilizácií pre uvoľnenie pánvového dna, dosadnutie cez kraniosakrálnu terapiu a edukácia cvikov na doma, a prípravy liečivého čaju.
Na nasledujúcej terapii približne o dva týždne sa znova robí mobilizácia spolu so špecifickým uvoľnením svalov pánvového dna, zopakujú sa cviky, skontrolujeme, či ich klientka robí správne. Obvykle spolu pracujeme na terapii po dobu šiestich mesiacov. Dĺžka druhej a ďalších terapií je potom približne hodinová.
Po približne dvoch týždňoch sa urobí kraniosakrálne ošetrenie.
Pani Mojžišová odporúčala mobilizácie robiť raz mesačne. Ja terapie dopĺňam o jedno kraniosakrálne ošetrenie medzi jednotlivými mobilizáciami, vidíme sa teda približne raz za dva týždne.
Koľkokrát ku mne žena príde, kým sa “podarí”? Je to veľmi individuálne, niekedy po prvej, druhej terapii, niekedy to trvá dlhšie, aj dva roky, záleží, aký problém klientka má. No a tu je na mieste spomenúť, že partner zohráva v tomto “snažení” tiež svoju úlohu, kondícia jeho spermií je tiež dôležitá a dá sa terapiou ovplyvniť. Neraz sa mi stalo, že sme s klientkou absolvovali mnoho terapií, napokon sme k nim privolali partnera a zrazu to vyšlo. Jeho podpora je veľmi dôležitá, veľakrát klientku na terapiu sprevádza, alebo chodí pravidelne, čím prejavuje záujem a v neposlednom rade zlepšuje svoj zdravotný stav. U partnera väčšinou robím kraniosakrálne ošetrenie, ale ak sa sťažuje na bolesti v spodnej časti chrbta, sú namieste aj mobilizácie.
© Fyziocentrum Miroslavy Jonášovej