Sprevádzam ženy a páry na ich ceste za bábätkom


Niektoré veci v nás potrebuju dozrieť,
kým sa s nimi stotožníme,
nadobudneme dôveru v to, že sme sa rozhodli správne.


Dlhé roky venujem energiu do vzdelania, pozorovania, ako funguje naše telo a aj do toho,
ako podporiť príchod dietatka tam, kde sa “nedarí”.

Sprevádzam ženy a páry, ktoré by uvítali dar - dieťatko, len zatiaľ neprichádza.
Milujem túto prácu, napĺňa ma a verím, že môžem byt nápomocná na tejto ceste, pretože to cesta je. 

Cez mobilizácie panvoveho dna, blokád v svalových prepojeniach, špeciálnych techník a cvičení, pomocou byliniek a v neposlednej miere kraniosakrálnej terapie a práce s naším vedomím, sa nám podarilo (hovorím nám, lebo je to práca aj každej z klientiek a klientov) tento dar vo forme dieťatka už viackrát uvítať ❤️


Tiež pracujem s klientkami a klientmi, ktorí majú problémy s inkontinenciou, popôrodnými stavmi (ktoré sú často veľmi traumatizujúce), majú opakujuce sa zápaly mechúra, či problémy s prostatou.

Mojím cieľom je pomáhať, nasmerovať ženy, aby si uzdravili svoje lono a boli schopné počať. Často sa stáva, že schopnosť počať je narušená aj na strane partnera. Preto si myslím, že by mali byť do tohto procesu zaangažovaní aj muži, veď dieťa k nám prichádza po účasti oboch partnerov. Žena častokrát vníma chybu na svojej strane, cíti sa nedostatočná, neschopná priviesť dieťa na svet, zranená a tu je na mieste, aby ju sprevádzal partner, ktorý jej vytvorí bezpečné prostredie pre uzdravenie, počatie, privedenie dieťaťka na tento svet.


Veľmi často žena od lekára počuje ortieľ “vy proste nemožete otehotnieť...”, čo je veľmi ťažká východisková situácia, po ktorej žena stráca už akúkoľvek nádej a už to nechce skúšať. Stalo sa mi, že prišla klientka po šiestich rokoch snahy o dieťatko, niekoľkých umelých oplodneniach, vystriedala aj partnera a nič. Po druhej terapii mi oznámila, že je tehotná. Problem bol v zablokovanej jazylke, čo má priamy dosah na panvové dno a napätie na hrdle maternice.

Aké klientky ku mne chodia?

Väčšinou žena, ktorá po x pokusoch umelých oplodnení, inseminácií alebo dlhodobej neschopnosti otehotnieť ma vyhľadá na odporúčanie kamarátky, ktorá po terapiách u mňa otehotnela. 

Väčšinou je už veľmi vyčerpaná, ubolená, rozhasená hormonálne, nafúknutá, pribratá, alebo na konci so silami, keď si povie, že “ešte raz to skúsi”. Tu častokrát zotrvá v terapii len chvíľu a vzdá ostatné pokusy na možný úspech. Už nemá silu ani chuť.

Len ja ju klamať nechcem, poviem rovno, že je to proces uzdravovania, cez ktorý treba prejsť. Aj pani Mojžišová - moja veľká učiteľka, pracovala spôsobom, že mladé ženy do 30 rokov k nej chodili raz mesačne pol roka a tie staršie aj dva. Vnímam to teda tak, že najprv treba uzdraviť ubolenú dušičku, uzdraviť telo a prekážky, vďaka ktorým sa nedarilo a až potom začať skúšať otehotnieť. Takýto spôsob prístupu sa mi aj potvrdzuje, lebo mnohé z tých, ktoré zotrvali a usporiadali si svoje životy aj vďaka terapiám pôsobiacim i na emočnej úrovni, otehotneli a dnes sa spolu s partnermi tešia zo svojich ratolestí. A otehotneli prirodzene.

Rada hovorievam, že pri neplodnosti na to treba ísť z viacerých strán. Pri práci kombinujem terapiu Ľudmily Mojžišovej s kraniosakrálnou osteopatiou, ktorá je veľmi celistvá. Pôsobí ako na fyzickej, tak i na emočnej úrovni a tým rozpúšťa bloky, ktoré otehotneniu bránia. Metóda podľa Mojžišovej je veľmi komplexná. Odhalila, že problém v pánvovom dne, kde sú uložené reprodukčné orgány, može mať súvis s blokádami na hrudníku, či v krížovej oblasti. Venuje sa mobilizácii rebier, SI skĺbenia a dáva do súladu svaly pánvového dna cez špecifické mobilizácie. 

Terapia pozostáva aj z cvičení na doma, ktoré je treba pravidelne dodržiavať. Ich cvičením dochádza k zvýšeniu metabolizmu v malej panve, čo prináša funkčné zlepšenie gynekologických problémov, zápchy, skvalitnenie sexuálnych prežitkov, zlepšuje činnosť zvieračov močového ústrojenstva. Cvičenia majú vplyv aj na časté migrény a brnenie v horných aj dolných končatinách. 

V dnešnej dobe, žiaľ, narastá počet párov, ktorým sa nedarí splodiť dieťatko. Zo skúseností vnímam, že mladí ľudia príchod dieťatka často odkladajú a potom, okolo štyridsiadky, začnú tlačiť na jeho splodenie. No a čím viac tlačíme, tým menej sa darí.

Z ďalšieho pohľadu si myslím, že uponáhľaný životný štýl sa odzrkadľuje aj na ženách, na ktoré je kladené podávať výkony podobné mužským. Nevedomky sa mení ich vnútorná rovnováha, hlavne tá hormonálna. Návštevou gynekológa zistia, že ich váječníky sú polycystické, narastá hladina testosterónu, trpia výskytom myómov, alebo sa telo bráni zvýšenou hladinou cytokínov, bunkami bojujúcimi proti vlastnému organizmu, nieto ešte voči prípadnému vyvíjajúcemu sa plodu.

Lekári v snahe pomôcť týmto párom snažiacim sa otehotnieť nastavia silnú hormonálnu iečbu, kortikoidy a stimulujú tvorbu vajíčok, aby vznikla aspoň aká - taká šanca otehotnieť. A pritom stačí začať meniť spôsob, akým žijeme. Žena nie je od prírody nastavená podávať výkony a ak, tak len keď je to nevyhnutné. Keď sa napríklad stará o choré dieťa a tri dni sa nevyspí, ale tiež potom potrebuje nazbierať naspäť sily, aby sa dostala do svojej rovnováhy.  

Ďalším aspektom je strava, ktorá má obsahovať veľa zeleniny a ovocia, čo najmenej rafinovaného cukru, lepku a laktózy. Ak sa dá, treba siahnuť po domácich, alebo overených zdrojoch tejto potravy, aby obsahovala čo najmenej pesticídov, ktoré sa ukladajú v našich telách a pôsobia na náš hormonálny systém. Chýbajúce hormóny, či ich nadbytok, vieme ovplyvniť bylinkami a stravou, ktorá obsahuje tieto hormóny v rastlinnej forme. Tiež by sme sa mali vyhnúť pitiu nápojov z plastových fliaš, ktoré uvoľnujú do vody látky podobné estrogénom.

Je dobré vedieť, že tento proces uzdravovania, ako pri každej “chorobe” trvá niekedy aj niekoľko mesiacov, či rokov a nemá zmysel na seba tlačiť a vyžaduje zapojiť oboch partnerov. Neplodnosť dnes už rovnako postihuje ženy aj mužov a v oboch prípadoch na partnerov pôsobí frustrácia z neschopnosti splodiť dieťa. Preto nie je užitočné niečo si vyčítať, ale spoločne sa podporovať, sprevádzať, zotrvať v dôvere, že sa to podarí. Je namieste vyhľadať pomoc terapeuta, ktorý pomôže odhaliť prípadné blokády, či už emočné alebo fyzické, brániace splodiť dieťatko.

A tiež je dobré pripustiť si, že sa to podariť nemusí, že v tomto živote sme si to tak nevybrali, aby sme naplnili iný, vyšší zámer...

problémy, na ktoré je vhodná metóda Ľudmily Mojžišovej a kraniosakrálnej terapie

Metódou kraniosakrálnej osteopatie by mala byť ošetrená každá žena čo najskôr po pôrode. Tu vidím priestor pre spoluprácu lekár - terapeut, ako v príprave na otehotnenie, tak aj na popôrodnú starostlivosť.

 
Bolestivá menštruácia
Predmenštruačný syndróm
Časté bolesti hlavy
Bolestivý pohlavný styk
Inkontinencia, časté zápaly močového mechúra
Neplodnosť, funkčná sterilita, infertilita
Slabý spermiogram, morfologické zmeny spermií